Muszyna, dnia 02 listopada 2016r.

Pierwsze koty za płoty… czyli Muszyńskie Ogrody Biblijne po pierwszych urodzinach.
Kolejny rok, który powoli się kończy, był niemniej pracowity jak ten inauguracyjny.
            Już pod koniec maja, miało miejsce pierwsze ważne wydarzenie. Zostało poświęcone
i oddane do użytku źródełko wody mineralnej. Ceremonię uświetnił JE ks. Biskup Andrzej Jeż. Wszyscy spragnieni mogą degustować wodę ze źródła Maryja. Miejsce to bardzo szybko zyskało szerokie grono miłośników.

Kolejną sposobnością do świętowania były pierwsze urodziny Ogrodów. Jubileusz celebrowaliśmy w trakcie  Święta Muszyńskich Ogrodów, które miały miejsce w ostatni weekend czerwca. Można było skosztować słodkich smakołyków z Ziemi Świętej oraz zabrać ziarenka zbóż uprawianych w Palestynie.

Kończący się rok był również wyjątkowy, ponieważ mieliśmy przyjemność gościć uczestników Światowych Dni Młodzieży, które odbywały się w Krakowie w lipcu tego roku. W ramach tygodnia misyjnego, pielgrzymi z Francji, afrykańskiego Czadu oraz Włoch byli przeprowadzani po ogrodowych ścieżkach a „na drogę” otrzymali karteczkę w znanym sobie języku ze Słowem Bożym.

W ogrodach świętowaliśmy również żniwa. Wszyscy, którzy przyszli do ogrodów w okresie 15 sierpnia, zabierali ze sobą specjalnie przygotowane  dla nich ziarenka ogrodowych zbóż.

Nowością w tym sezonie były:

– Słowo Boże na drogę, czyli wylosowany cytat z Pisma Świętego,

– konkurs fotograficzny dla zwiedzających Pt. „Muszyńskie Ogrody Biblijne w obiektywie zwiedzających”. Konkurs został ogłoszony i rozstrzygnięty na ogrodowym facebooku.

Wśród najznamienitszych zwiedzających nasze ogrody należy wspomnieć również Jego Ekscelencję Prymasa Polski Abp Wojciecha Polaka.

W zakończonym sezonie Ogrody Biblijne w Muszynie odwiedziło blisko 80000 osób.

Muszyna, dnia 28 czerwca 2016r.

W dniu 28 czerwca 2016r. na zakończenie Święta Muszyńskich Ogrodów,
Muszyńskie Ogrody Biblijne obchodziły swoje pierwsze urodziny.

Na wszystkich zwiedzających w tym czasie czekała degustacja smakołyków z Ziemi Świętej oraz niespodzianki.
W trakcie spacerów po ogrodach można było spotkać postaci świętych, m.in. Św. Ritę, Św. Kingę, Bł.M. Teresę Ledóchowską czy pastuszków z Fatimy. Rozdawali oni słodkości i pięknie wpasowali się w krajobraz ogrodów. Postaci te zostały stworzone na „Bal wszystkich Świętych” zorganizowany przez Fundację Rodzice-Dzieciom w Muszynie-Folwarku.
Dodatkowo, w ramach niespodzianki, wszyscy zainteresowani mogli zabrać ze sobą ziarna ogrodowych roślin.

W ciągu ostatniego roku Ogrody Biblijne odwiedziło około 80 tysięcy zwiedzających. Byli wśród nich zarówno seniorzy jak i małe przedszkolaki, zarówno goście sanatoryjni jak i grupy zorganizowane.
Ogrody te są realizacją potrzeb współczesnego, obrazkowego człowieka. Tutaj poszczególne kompozycje pokazują za pomocą roślin i małej architektury zarówno postaci, jak i wydarzenia opisywane w całej Biblii.

Bieżący rok działalności przyniósł kilka nowości:

– Ogrody wzbogaciły się kilkoma nowymi roślinami,
– na końcu ogrodów znajduje się źródełko wody mineralnej – zdrój Maryja,
– w Centrum Informacji przy ogrodach przygotowany jest prezent dla wszystkich zwiedzających: Słowo Boże na drogę. Można też nabyć pamiątki (m.in. różańce z łzawicy ogrodowej oraz magnesy).

Święto Muszyńskich Ogrodów jest podkreśleniem, że „Muszyna jest miastem ogrodów”. Od kilku już lat cieszą oko Ogrody Zmysłów (Sensoryczne) czy Magiczne. Pobyt w Muszynie będzie więc strawą zarówno dla ciała jak i dla ducha.

 

Muszyna, dnia 20 maja 2016r.

Od niedzieli 29 maja dostępne jest nowe źródełko wody mineralnej.
W Muszyńskich Ogrodach Biblijnych, wczoraj zostało oficjalnie otwarte źródło Maryja.

Ceremonii otwarcia, dokonał sam J.E. Biskup Andrzej Jeż.

Źródełko jest na terenie Ogrodów, więc dostępne w godzinach pracy ogrodów.

Na zwiedzanie sugerujemy wziąć kubeczki lub butelki.

Zapraszamy

Muszyna, dnia 30 kwietnia 2016r.

W Muszynie wiosna w pełni, więc zgodnie z założeniami w dniu dzisiejszym
Muszyńskie Ogrody Biblijne zostaną otwarte po zimowej przerwie.

Podobnie jak w zeszłym roku zapraszamy wszystkich, którzy chcą zatrzymać się na chwilę medytacji biblijnej.

Jedną z nowości tegorocznych jest „Słowo Boże na drogę” dla dorosłych oraz sześcienne kostki dla dzieci.

Od niedzieli 01 maja zaczynamy głosowanie w konkursie fotograficznym na ogrodowym facebook’u na zdjęcia, które wygrają z kolejnych miesięcy. Finał jest planowany na koniec września.

Do zobaczenia w Muszyńskich Ogrodach Biblijnych.

Muszyna, dnia 05 listopada 2015r.

W dniu 3 listopada Muszyńskie Ogrody Biblijne rozpoczęły swoja pierwszą zimową przerwę.

            Ogrody te po pierwszych pięciu miesiącach działalności odwiedziło niemalże 65 tyś osób. Zwiedzający, niezależnie od wieku, odkrywali w nich zobrazowane karty Pisma Świętego. Takie było założenie twórców, że niezależnie od tego, ile mamy lat, jesteśmy społeczeństwem obrazkowym. Bardziej przemawia do nas obraz niż tekst. Stąd Ogrody Biblijne są dziełem nowej ewangelizacji.

            Miejsce to cieszyło się ogromną popularnością, zarówno przez mieszkańców, kuracjuszy, jak i przez turystów. Odwiedzali nasze ogrody zarówno dwulatki jak i seniorzy…
Dzieci i młodzież są otaczane dodatkową dbałością, ponieważ dla nich przygotowana jest osobna wersja zwiedzania – krótsza teologicznie i z chwilą czasu na poznawanie ogrodów przez zabawę.

            Ogrodowi przewodnicy z zaangażowaniem opowiadali czym są ogrody biblijne i pokazywali zwiedzającym ogrom prac przy utworzeniu i pielęgnacji, zarówno pomysłodawców (z ks. Proboszczem Pawłem Stabachem), architektów (na czele z Panią dr hab. inż Zofią Włodarczyk) i ogrodowych ogrodników: Edytę i Andrzeja Buszków.

            Wszystkich zwiedzających serdecznie zapraszamy na wiosnę, szczególnie, że planowane są m.in. nowe – tematyczne wersje oprowadzania po ogrodach.

            Teraz działalność ogrodowych ogrodników przenosi się do strefy on-line. Planowane są aktywności na ogrodowym Facebook oraz stronie: www.muszynskieogrodybiblijne.pl

Garść informacji dla tych, którzy planują przyjazd od wiosny jest taka, że:

  • najprawdopodobniej ogrody będą czynne od 01 maja 2016 (jest to zależne od pogody) – prosimy śledzić FB albo stronę internetową ogrodów,
  • komórka służbowa jest obsługiwana w trakcie pracy ogrodów. Mail, podany na stronie jest obsługiwany całorocznie,
  • Zasady dotyczące oprowadzania o pełnych godzinach oraz o dobrowolności opłat za wstęp pozostaje niezmienna.

Do zobaczenia od wiosny w ogrodach.

20150927_172639

Muszyna, dnia 29 czerwca 2015r.

Przy Parafii Św. Józefa Oblubieńca NMP w Muszynie, w niedzielę 28 czerwca b.r. otwarto Muszyńskie Ogrody Biblijne.

Ceremonii uroczystego otwarcia dokonał J. E. ks. Biskup Andrzej Jeż. W czasie homilii wskazał On na miejsca, które mają dla człowieka szczególną wartość i moc. Takimi miejscami dla wierzących były i są ogrody; te z Biblii i Ogrody Biblijne. Te ostatnie-muszyńskie mają wymiar etyczny, kulturowy i duchowy, co ma sprzyjać harmonii z samym sobą, ze światem w którym żyjemy i ze Stwórcą.

Całą uroczystość uświetnił występ Dziewczęcego Chóru Katedralnego PUELLAE ORANTES z towarzyszeniem solistki, przy akompaniamencie harfy.

Muszyńskie Ogrody Biblijne – dzieło nowej ewangelizacji jest najnowszym (czwartym w Polsce) i największym tego typu ogrodem w całym kraju. Powierzchnia ogrodów (około 1,3ha) została podzielona na pięć części: Ogród Historii Zbawienia, Ogród Krajobrazów Biblijnych, Winnica Pańska i Nauka Proroków, Dziecięcy Ogród Biblijny oraz Ogród dla Zakochanych. Są miejscem spotkania z Bogiem, w Jego słowie, obrazach biblijnych i biblijnej roślinności. Ufamy, że będę One dla wierzących zachętą do czytania Biblii oraz medytacji o Bogu Stwórcy i Ojcu, dla wierzących inaczej, miejscem spotkania i dialogu religijnego; zaś dla niewierzących okazją do spotkania w przyrodzie i słowie z miłującym Bytem Nadprzyrodzonym.

Muszyńskie Ogrody Biblijne projektowała Pani dr hab. inż. Zofia Włodarczyk.

Ogrody Biblijne otwarte są od wtorku do niedzieli (poniedziałek-nieczynne), w godzinach od 10-18. Ogrody obsługuje Centrum Informacji Turystycznej. Zwiedzanie z przewodnikiem o pełnych godzinach. Ostatnie wejście o godzinie 17.00.